Baker Boy Cleans Up At The 2022 ARIA Awards: Full Winners List

Baker Boy has emerged as one of the big winners at the 2022 ARIA Awards, taking home five trophies from the ceremony overnight. The most awards won by a single artist since Tame Impala in 2020, Baker Boy’s debut album Gela saw the Arnhem Land musician honoured in the Album Of The Year, Best Solo Artist, Best Hip Hop/Rap Release, Mix Engineer – Best Mixed Album, and Best Cover Art categories.

Amyl And The Sniffers took home two awards, beating out the likes of Midnight Oil and Gang Of Youths for Best Group, while Comfort To Me triumphed over Spacey Jane, Ball Park Music, and more for Best Rock Album. From their five nominations, King Stingray emerged victorious only once, taking out Michael Gudinski Breakthrough Artist, while RÜFÜS DU SOL took home Producer – Best Produced Album from their eight nominations.

Baker Boy – ‘Meditijin’ (Live At The 2022 ARIA Awards)

[embedded content]

Genre awards saw Casey Barnes awarded Best Country Album, William Crighton awarded Best Blues & Roots Album, and The Wiggles taking out Best Children’s Album. Meanwhile, Julia Jacklin’s Pre Pleasure was named the Best Adult Contemporary Album, Luude’s rework of ‘Down Under’ was named Best Dance/Electronic Release, and the ever-contentious Best Hard Rock/Heavy Metal Album went to The Chats’ Get Fucked.

Notably, this year’s ARIA Awards ceremony did not feature Hall Of Fame inductees for the second year in a row, with tributes instead held for the notable names lost throughout the year.

Natalie Imbruglia, Kye, Peking Duk, and Tones And I performed a medley of hits in tribute to Olivia Newton-John, while Budjerah, Jessica Mauboy, and Thelma Plum honoured the late Archie Roach through ‘One Song’. Lastly, The Seekers’ Judith Durham was honoured by way of renditions of ‘I’ll Never Find Another You’ and ‘The Carnival Is Over’ by Casey Donovan and Dami Im.

2022 ARIA Award Winners

Album of the Year

  • Gela — Baker Boy
  • Comfort To Me — Amyl And The Sniffers
  • Angel In Realtime. — Gang Of Youths
  • King Stingray — King Stingray
  • Surrender — RÜFÜS DU SOL

Song of the Year

  • Cloudy Day — Tones And I
  • I Guess I’m In Love — Clinton Kane
  • Hurtless — Dean Lewis
  • Say Nothing (ft MAY-A) — Flume
  • Glimpse of Us — Joji
  • Dreams — Jolyon Petch (ft Reigan)
  • Down Under — Luude (ft Colin Hay)
  • On My Knees — RÜFÜS DU SOL
  • Thousand Miles — The Kid LAROI
  • Clarity — Vance Joy

Michael Gudinski Breakthrough Artist

  • King Stingray
  • Beddy Rays
  • Bella Taylor Smith
  • Harvey Sutherland
  • Luude

Best Solo Artist

  • Baker Boy
  • Budjerah
  • Courtney Barnett
  • Daniel Johns
  • Flume
  • Julia Jacklin
  • Ruel
  • The Kid LAROI
  • Thelma Plum
  • Vance Joy

Best Group

  • Amyl And The Sniffers
  • Gang Of Youths
  • King Stingray
  • Midnight Oil
  • RÜFÜS DU SOL

Best Australian Live Act

  • The Wiggles
  • Amy Shark
  • Amyl And The Sniffers
  • Baker Boy
  • Budjerah
  • Gang Of Youths
  • Genesis Owusu
  • Midnight Oil
  • The Kid LAROI
  • Thelma Plum

ARIA Music Teacher Award

  • WINNER: Matt Orchard — Apollo Bay P-12 College, Gadubanud Territory, VIC
  • David Collins-White — Haberfield Public School, Eora Nation, NSW
  • Jane Nicholas — Willandra Primary School, Noongar Land, WA
  • Kath Dunn — Wollondilly Public School, Gundungurra Land, NSW

Best Independent Release

  • One Song — Archie Roach
  • Weirder & Weirder — Ball Park Music
  • Things Take Time, Take Time — Courtney Barnett
  • GTFO — Genesis Owusu
  • PRE PLEASURE — Julia Jacklin

Best Soul/R&B Release

  • Conversations — Budjerah
  • Under These Streets — Emma Donovan & The Putbacks
  • SHINE — KIAN
  • City Of Angels — Vanessa Amorosi

Best Hip Hop/Rap Release

  • Gela — Baker Boy
  • Blak Matriarchy — Barkaa
  • Family Ties — Chillinit
  • MBAPPÉ (ft KAHUKX) — Day1
  • Fivio Foreign & The Kid LAROI – Tokyo to Paris — The Kid LAROI

Best Pop Release

  • Thousand Miles — The Kid LAROI
  • Say Nothing (ft MAY-A) — Flume
  • On My Knees — RÜFÜS DU SOL
  • Meanjin — Thelma Plum
  • Clarity — Vance Joy

Best Dance/Electronic Release

  • Palaces — Flume
  • Tilt — Confidence Man
  • Boy — Harvey Sutherland
  • Down Under (ft Colin Hay) — Luude
  • Surrender — RÜFÜS DU SOL

Best Cover Art

  • Gela – Baker Boy — Adnate
  • How To Grow A Sunflower Underwater – Alex the Astronaut — Giulia Giannini McGauran
  • Palaces – Flume — Jonathan Zawada
  • King Stingray – King Stingray — Kayla Flett, Gabi Coulthurst & Dimathaya Burarrwanga
  • A Colour Undone – Tasman Keith — Seshanka Samarajiwa, Zain Ayub & Tasman Keith

Best Children’s Album

  • ReWiggled — The Wiggles
  • Benny and Friends — Benny Time
  • How to be Creative — Teeny Tiny Stevies
  • Let’s Go! — The Beanies
  • The Princess And The Piano — Van-Anh Nguyen

Best Adult Contemporary Album

  • Pre Pleasure — Julia Jacklin
  • How To Grow A Sunflower Underwater — Alex the Astronaut
  • Total Control — Missy Higgins
  • In Our Own Sweet Time — Vance Joy
  • The Wait — Vika & Linda

Best Country Album

  • Light It Up — Casey Barnes
  • All Or Nothing — Adam Brand
  • Living for the Highlights — Amber Lawrence
  • Strength of a Queen — Andy Golledge
  • In Colour — Georgia State Line

Best Blues & Roots Album

  • Water and Dust — William Crighton
  • Undone — Charlie Collins
  • Hard Up — The Bamboos
  • Live At Hamer Hall — The Teskey Brothers with Orchestra Victoria
  • Thornbird — Thornbird

Best Rock Album

  • Comfort To Me — Amyl And The Sniffers
  • Weirder & Weirder — Ball Park Music
  • Angel In Realtime. — Gang Of Youths
  • King Stingray — King Stingray
  • Here Comes Everybody — Spacey Jane

Best Hard Rock/Heavy Metal Album

  • Get Fucked — The Chats
  • Real Rare Whale — Dune Rats
  • Obsidian — Northlane
  • Old Gods — Shihad
  • Heroine — Thornhill

Best Classical Album

  • WINNER: The Enchanted Loom: Orchestral works by Carl Vine — Melbourne Symphony Orchestra & Sir Andrew Davis
  • Ross Edwards: Frog and Star Cycle/Symphonies 2 & 3 — Amy Dickson, Colin Currie, Lothar Koenigs, Yvonne Kenny, David Zinman, Sydney Symphony Orchestra, Markus Stenz & Melbourne Symphony Orchestra
  • Chamber Works, Vol. 2 — Lachlan Skipworth
  • All of Us — Luke Howard
  • Duet — Tamara-Anna Cislowska & Guests

Best Jazz Album

  • Live From South Channel Island — Mildlife
  • Precious Energy — Barney McAll
  • Another Dance — Mike Nock, Hamish Stuart, Julien Wilson & Jonathan Zwartz
  • Oaatchapai — Sam Anning
  • Springtime — Springtime

Best World Music Album

  • History Has A Heartbeat — Joseph Tawadros with William Barton
  • Hand to Earth — Australian Art Orchestra, Daniel Wilfred, Sunny Kim, Peter Knight & Aviva Endean
  • Havana Meets Kingston Part 2 — Mista Savona
  • Sa — Parvyn
  • Heartland — William Barton & Véronique Serret

Best Original Soundtrack or Musical Theatre Cast Album

  • River (Original Motion Picture Soundtrack) — Australian Chamber Orchestra & Richard Tognetti
  • No Mercy, No Remorse (Original Score) — Brett Aplin
  • Green Is The New Black — In Hearts Wake
  • Akoni (Original Motion Picture Soundtrack) — Maria Alfonsine with Itunu Pepper
  • A Fire Inside (Original Motion Picture Soundtrack) — Matteo Zingales

Best Video

  • Every Side Of You — Vance Joy
  • Apple Crumble — Lime Cordiale
  • Blak Matriarchy — Barkaa
  • Down Under (ft Colin Hay) — Luude
  • GTFO — Genesis Owusu
  • Hertz — Amyl and The Sniffers
  • I Don’t Wanna Leave — RÜFÜS DU SOL
  • Lydia Wears A Cross — Julia Jacklin
  • Say Nothing (ft MAY-A) — Flume
  • Wish You Well (ft Bernard Fanning) — Baker Boy

Most Popular International Artist

  • Harry Styles
  • ABBA
  • Adele
  • Billie Eilish
  • Drake
  • Ed Sheeran
  • Jack Harlow
  • Lil Nas X
  • Post Malone
  • Taylor Swift

Mix Engineer – Best Mixed Album

  • Gela – Baker Boy — Pip Norman, Andrei Eremin, Dave Hammer & Michael O’Connell
  • Surrender – RÜFÜS DU SOL — Cassian
  • Conversations – Budjerah — Dann Hume & Eric J Dubowsky
  • Palaces – Flume — Eric J Dubowsky
  • Weirder & Weirder – Ball Park Music — Paul McKercher

Producer – Best Produced Album

  • Surrender – RÜFÜS DU SOL — RÜFÜS DU SOL
  • Comfort To Me – Amyl And The Sniffers — Amyl and the Sniffers & Dan Luscombe
  • Gela – Baker Boy — Pip Norman, Rob Amoruso, Morgan Jones, Carl Dimataga, Willie Tafa, Jerome Farah & Michael O’Connell
  • Things Take Time, Take Time – Courtney Barnett — Courtney Barnett & Stella Mozgawa
  • Palaces – Flume — Flume

 Further Reading

ARIA Responds To Gender Inequality In 2022 Awards Nominees

Darwin’s Bassinthegrass Festival Announces 2023 Lineup – The Presets, Tones and I and More

By The Pier Festival Announces 2023 Lineup: Thelma Plum, Safia, Holy Holy + More

Back To Top